Cikáni

Rok staré, delší čtení kvalitního pisatele Britských listů, Přemysla Janýra, signatáře Charty 77, pojmenované jednoduše Cikáni. Celé velice informativní, zvlášť doporučuju část Do Vítězného února:

Po mnichovském šoku Československo překotně opouští Masarykovy ideály humanitní a v posledním půlroce samostatnosti iniciativně zavádí českou verzi nacionálně socialistického pořádku. V těchto dnech bude se muset a hodně brzy něco stát. Jinde mají koncentrační tábory pro politické přestupníky. My nebudeme sahat k takovým opatřením. Ale bylo by dobře vybudovat koncentrační tábory pro cikány, tuláky a řemeslné žebráky, píše Venkov 17. prosince. Humanita zde nemusí platit … Každý musí pracovat – každý má právo na bezpečnost osobní i majetku … Udělá-li v této věci vláda rychlý zákrok, prospěje občanstvu a veřejné morálce.

Vláda občanstvo a veřejnou morálku nezklamala. Ještě koncem roku vysílá delegaci k prostudování organizace pracovních táborů do Německa, 6. února 1939 požaduje předseda vlády Beran pracovní tábory pro cikánské rodiny a další potulné osoby a 2. března vládním nařízením č. 72/1939 tábory pro osoby štítící se práce zřizuje.

Dva týdny později přišla okupace a budování táborů pozdržela o více než rok. Teprve v červnu 1940 nařídí ministr Ježek zřízení pracovního tábora v Letech a za další dva týdny k němu získá dodatečný souhlas říšského protektora. Tábor byl převzat počátkem srpna, krátce nato přibyl další v Hodoníně u Kunštátu. Řídily je české kriminální ústředny v Praze a v Brně a zaměstnávaly výhradně české četníky a úředníky. …

K rozhodujícímu pohybu došlo, stejně jako v Německu, v roce 1942. Již v červnu nařídil ministr Bienert provedení soupisu Cikánů na základě evidence z let 1928-29 a jejich deportaci do táborů v Letech a Hodoníně, přeměněných na cikánské. …

Genocida českých a moravských Cikánů byla pravděpodobně nejdůsledněji provedenou genocidou 2. světové války. Z více než 3000 internovaných v Letech ji přežilo kolem 300 osob, několik stovek dalších si zachránilo život včasným útěkem do fašistického Slovenského štátu. Podmínky v táborech se po válce staly předmětem několika trestních řízení, jejichž výsledkem bylo potrestání nejsurovějšího dozorce Josefa Lunáčka důtkou.

Přemysl Janýr: Cikáni

This entry was posted in z internetu. Bookmark the permalink.

1 Response to Cikáni

  1. n says:

    Tolik nenavisti proti etniku, ktere nikdy nezpusobilo zadnou valku, nema naroky na nici uzemi; nebyt to Romove, tak by se nad tim cesky clovek pri zpravach i zamyslel, rekl ‘To je strasne’ a dojedl svou veceri. Vsichni, kteri se nechteji podvolit diktatu statu a jeho monopolu na nasili, maji stejny problem. Stat nenecha nikoho ‘jen tak byt’.

Comments are closed.