Protidemonstrace

Skoro jsem zapomněl, že jsem chtěl na blog krátce popsat svou zkušenost z jedné protidemonstrace.

Před několika týdny se na Malostranském náměstí konala akce D.O.S.T.. Demonstrovalo se proti antidiskriminačnímu zákonu. Na celé akci bylo nejskandálnější, že se jí účastnili jak různí neonacisté, tak představitelé ODS – poslanci v EP.

Na stejném místě se konala i protidemonstrace, na kterou jsem chtěl přijít. Ani jsem si nezjišťoval, kdo tuto protidemonstraci organizuje, protože mi bylo jasné, že stejně se pak v novinách dočtu něco ve smyslu, že se akce žúčastnili antifašisté a nedošlo k žádným potyčkám. Měl jsem trochu obavy z toho, jak taková protidemonstrace může vypadat, v popisu bylo “přijďte vyjádřit svůj nesouhlas křičením a pískáním”, tak jsem se trochu obával, že to bude připomínat třeba narušovaní veřejných mítinků ČSSD, s kterým zásadně nesouhlasím.

Na místo jsem dorazil se značným zpožděním. U hlavní demonstrace bylo na malém náměstíčku (jeho východní části, prakticky na výběžku tramvajového ostrůvku) cca stovka lidí, přes cestu na širším chodníku probíhala protidemonstrace, kde bylo přítomno asi 50 lidí. Mezi členy hlavní demonstrace jsem nepoznal nikoho známého či něčím zajímavého, mezi členy protidemonstrace byli členové Strany zelených, a asi čtyři matky s malými dětmi, batolaty. Na těch bylo nejzajímavější to, že držely transparenty s nápisy jako třeba “dost bylo žen v politice, ať se vráti zpět k plotnám”. Ironie to je velmi trefná, pro účely demonstrace a mozky českých novinářu možná trochu komplikovaná.

Samotné vyjadřování nesouhlasu probíhalo tak, že jakmile domluvil řečník hlavní demonstrace a jeho sympatizanti mu začali tleskat, z protidemonstrace se začalo ozývat pískání, bučení, křičení “fůj” a “fašisti”, atp. Jakmile řečník začal opět mluvit, protidemonstrace utichla. S takovýmto způsobem projevování nesouhlasu nemám osobně problém.

Komické bylo, když někdo z protidemonstrace začal křičet “fašisti”, načež ho kvapně obestoupili všichni přítomní novináři a začali ho fotografovat ze všech stran.

Demonstrace i protidemonstrace se pak přesunuly k úřadu vlády, kam jsem již nepokračoval, takže nemohu referovat. Jenom by mne zajímalo, jak budou probíhat demonstrace před úřadem vlády, když tam Pecina plánuje uzavřít chodník pro pěší. Konspirační teoretici mohou začít střádat teorie o tom, jak se vláda snaží potlačit protivládní demonstrace.

Rovněž by mne zajímalo, jak pak budu kolem úřadu vlády chodit (chodím kolem docela pravidelně), když se avizuje, že pro pěší bude chodník na druhé straně cesty, přičemž na druhé straně cesty žádný chodník není.
Nechám se překvapit.

Logo Guma Guar k prorůstání ODS a neofašismu.

This entry was posted in o JABu a o Johnnym. Bookmark the permalink.

1 Response to Protidemonstrace

  1. newman says:

    > když tam Pecina plánuje uzavřít chodník pro pěší
    > …
    > jak pak budu kolem úřadu vlády chodit

    Každý normální jezdí přece autem, JohnNy, tak nebuď typický volič ČSSD a kup si jedno. (Že prý teďka bude pod zemí fura místa na popojíždění.) :).

Comments are closed.