Možný konec blogu(je)

Provoz serveru bloguje.cz je momentálně v ohrožení – společnost LAAR se vyjádřila, že jej ke konci června ukončí. Celá situace je dost podezřelá, protože přichází poměrně neočekávaně a firma ani zdá se není ochotna jednat s těmi, kdo se nabízí, že server převezmou a budou dál udržovat (zde nebo zde).

Continue reading

Spojencem korupce je strach

Na začátku dubna se na Facebooku objevila informace o tom, že Petr Bičej, radní města Karviná, jako jeden z prvních prodal svůj pozemek těžařské společnosti OKD, a to zrovna v době, kdy byly oznámeny nové záměry těžby. Na tomto blogu se o tom objevila krátká zpráva, která se rychle stala nejčtenějším a nejvíce sdíleným článkem tohoto blogu. O čtrnáct dní později vyšlo v Karvinském deníku vyjádření pana Bičeje k celé záležitosti. V těchto dnech má situace bizarní dohru. Ten, kdo na Facebooku jako první o věci informoval, se tento pátek musí dostavit na Policii podat vysvětlení. Aby toho nebylo málo, radní Bičej zajímavým způsobem maže a zase zpětně vrací některé své kometnáře na Facebook. Které komentáře to jsou a jaký na to vše mám názor?

Continue reading

Polsko vs. Česko: kdo je větší špindíra?

Minule jsem se snažil vysvětlit, že výstupy projektu Air Silesia jsou užitečné jen částečně – mohou porovnat, jak je znečištěné ovzduší v Polsku a v Česku, ale nemohou dostatečně věrohodně konstatovat, co znečištění způsobuje. Přesto bych se rád předběžným výsledkům tohoto projektu alespoň krátce věnoval.

Aktualizace 9. 7. 2012: Původně tento článek obsahoval zásadní chybu – přehodil směry proudění větru, a tak nesprávně vyvozoval, že při větru z Polska je v ČR čistější vzduch. Je tomu právě naopak. Článek je již opraven. Za původní dezinterpretaci výsledků se omlouvám.

Continue reading

Kdo řekne, co způsobuje znečištěný vzduch?

Na tomto blogu se často věnuji polemice kolem toho, kdo a co způsobuje znečištěné ovzduší v Moravskoslezském kraji. Tento příspěvek shrnuje a pro běžného laického čtenáře vysvětluje, kdo všechno do této diskuze také přispívá, komu bychom měli věřit, a co naopak brát s rezervou. V závěru potom dávám dvě důležitá upozornění na aktuální novinky – co bychom měli v současnosti bedlivě sledovat, odkud mohou přijít nejdůležitější informace.

Continue reading

Benzo(a)pyren – nejlepší a nejhorší měsíce

Že je na tom Moravskoslezský kraj co do zaprášenosti ovzduší spatně, už se tak nějak ví. Lidé sledují ukazatele prachu PM10, dokonce na to vznikla mobilní aplikace Smog alarm. Víme, že se nám prach dostává do plic, a váže na sebe další látky. Ty další látky jsou ale často mnohem zásadnější, než samotný prach. Dnes to bude o benzo(a)pyrenu.

Continue reading